سلدا

مایع رسوب زدا

Article

با شنیدن نام مایع رسوب زدا یک شک در ذهن تداعی میکند که آیا مایع رسوب زدا یک مایع صنعتی است و یا خانگی؟

مایع رسوب زدا هم میتواند برای مصارف خانگی طراحی و تولید شود و هم میتواند برای مصارف صنعتی طراحی و تولید گردد.

در هر دو دسته بررسی درصد خوردگی مایع رسوب زدا بسیار مهم است چرا که در مصارف خانگی اگر درصد خوردگی بالا باشد لوله های فاضلاب دچار خوردگی میگردند و با توجه به تجمع این مایعات در لوله ها میتوانند صدمات جبران ناپذیری را برای لوله های فاضلاب ایجاد نمایند ولیکن به دلیل اینکه دور از چشم مصرف کنندگان این مورد اتفاق می افتد , مصرف کنندگان متوجه این فاجعه نمیشوند و وقتی متوجه می شوند که کار از کار گذشته است و هزینه عظیمی را برای مصرف کنندگان دارد حال تصور کنید این فاجعه برای ساختمانهای بزرگ و یا حتی برجها چقدر میتواند بزرگ باشد. چرا که عمده مسیرهای فاضلاب در نهایت مشترک میشوند. مورد بعدی که این خوردگیها ایجاد میکند تجمع ذرات فاضلاب در خلل و فرج این خوردگیها است که به دلیل اینکه ذرات در این خلل و فرجها گیر میکنند به راحتی تمیز نمیشوند پس از مدتی مسیر فاضلاب دچار بوی گند بسیار نامطبوع میشود و باعث آزار شدید افراد ساکن در منزل میشوند و همچنین مشکلات عدیده دیگری نظیر گرفتگی فاضلاب و میکروبی شدن و ... میتواند ایجاد شود. در مصارف صنعتی هم این معضلات میتوانند بسیار گسترده تر باشند چرا که حجم مصرف مایع رسوب زدا در مصارف صنعتی بسیار بالاست. همانطور که میدانید هزینه تعمیر و نگهداری در صنعت بسیار بالاست و اگر این گونه محصولات سرعت خوردگی را افزایش دهند فاجعه ایی فراگیر گریبان گیر صنایع می شود.

پس موضوع خوردگی برای مایع رسوب زدا بسیار مهم تر از آن است که تفکر میشود.

مایع جرم گیر سلدا یک مایع رسوب زدا هست که با تکنولوژی بسیار پیشرفته سرعت خوردگی در آن کاملا کنترل شده است و به راحتی و با اطمینان خاطر برای مصارف خانگی و حتی صنعتی قابل مصرف است.

آشنایی کلی با عملکرد مایع رسوب زدا

در یک توضیح مختصر می توان گفت، مایع رسوب زدا همان دیسکلرهایی هستند که برای حذف رسوبات از سطح های برجهای خنک کننده، بویلرها، لوله کشی ها، فن کوئل ها، دیگهای بخار و غیره به کار می روند. رسوب ها مواد جامدی هستند که قابلیت حل شدن در آب را ندارند و به مرور زمان به شکل لایه ای سخت بر روی سطوحی مانند لوله ها قرار گرفته و در دراز مدت، باعث انسداد آنها می شوند. به طوری که مانع از رد شدن آب از مجراهای این سیستم ها خواهند شد. پس لازم است برای حل این مشکل متناسب با نوع دستگاه ها مایع رسوب زدا را به کار برد. برای این کار می توان از طریق مخازن نگهدارنده آب و یا تمامی محل هایی که آب درون آن در جریان است، این محلول شیمیایی اسیدی را اضافه کنند. مایع های رسوب زدا به دلیل ترکیبات موجود در آنها رسوبات را درون آب قابل حل کرده، بدون آنکه باعث خراب شدن این تجهیزات شوند.

1039969940051001B

یک مایع رسوب زدای خوب چه نشانه هایی دارد؟

مایع رسوب زدا از جمله مواد شیمیایی است که بهترین عملکرد را برای برطرف کردن این جامدات دارد. علت این امر به کار رفتن ترکیبات اسیدی با مقدار خلوص متفاوت در آنها می باشد. اما برای اینکه بدانید رسوب زدایی که استفاده شده از مرغوبیت کافی برخوردارست یا خیر، باید به رنگ آب در زمان اضافه شدن محلول به آن نگاه کرد. اگر با افزودن این مواد شیمیایی اسیدی، آب از حالت بی رنگی به شیری تبدیل شد می توان گفت مایع رسوب زدای مصرف شده دارای کیفیت بالایی است. پس از اتمام این فرآیند، آب باید به حالت عادی برگردد. در صورتی که این اتفاق رخ نداد باید مقدار بیشتری از مایع رسوب زدا را به آب اضافه کرده تا به طور کامل فرآیند رسوب زدایی انجام گیرد.

یک مایع رسوب زدای خوب باید خاصیت ضد خوردگی داشته باشد. این ویژگی موجب شده تا با خیالی راحت برای زمان های طولانی مدت بتوان از آنها برای ابزارآلات فلزی استفاده کرد.

مایع رسوب زدا چه کاربردهایی دارد؟

یکی از موارد استفاده مایع رسوب زدا برطرف کردن رسوباتی است که به دلیل تبخیر آب پدید می آید. اگر به موقع برای رفع این معضل اقدام نکنید، باعث رخ دادن مشکلاتی در سیستم های سرمایشی و گرمایشی( بدلیل ایجاد خوردگی توسط آبها) خواهد شد. در کاربردهای صنعتی مانند سیستم تولیدکننده بخار با تشکیل یک لایه رسوب، از مقدار حرارت انتقالی کاسته و در فرآیند تولید بخار خلل ایجاد می کند که برای جلوگیری از همچین مواردی با توجه به نوع سیستم، می توان از مایع رسوب زدای خاصی استفاده کرد.

کاربرد دیگری که برای استفاده از مایع رسوب زدا می توان ذکر کرد، در ارتباط با فلزات است. اگر در زمان کار با فلزات دمای آن از محدوده خاصی عبور کند، منجر به تخریب و از هم پاشیدن آنها خواهد شد. برای آن که رسوبات حاصل از آن حذف گردد، باید مقدار مشخصی از مایع رسوب زدا را با آب مخلوط کرد. اما برای انجام این کار باید از یک سری موارد اطمینان پیدا کرد. قبل از استفاده از هر نوع مایع رسوب زدا باید نوع رسوبات و حجم آنها کاملا بررسی شوند. از طرفی مایع رسوب زدا با جنس تجهیزاتی که قرار است آنها را پاکسازی کند، سازگاری داشته و کار کردن با آن آسان باشد. این نکته خیلی مهم است که هر مایعی برای رسوب زدایی مناسب نیست و باید برای هر نوع رسوب، از مایع رسوب زدای مخصوصی استفاده کنند. آیتم مهم دیگر درمورد قیمت رسوب زداها است که باید مقرون به صرفه باشند.

به عنوان یک کاربرد دیگر می توان به خاصیت ضد زنگ بودن مایع رسوب زدا اشاره کرد. محلول های رسوب زدا این ویژگی را دارند که ذرات حاصل از زنگ آهن موجود در سطوح فلزی و آهنی را پاک کنند. این ویژگی سبب شده تا مایع رسوب زدا برای دستگاه هایی مثل کندانسور، کوپل سرمازا، آب گرمکن، تبدیل کننده های حرارتی، رادیاتور اتومبیل، پاک سازی ژاکت آب موتور دیزلی( و بنزینی) مناسب باشند.

1039960050051001B

نکات استفاده از مایع رسوب زدا برای صنایع و منازل

شاید برخی افراد این گونه تلقی کنند که استفاده از مایع رسوب زدا مطلقا برای مصارف صنعتی بوده در حالی که چنین نیست. مایع رسوب زدا از جمله مواد شوینده ای است که هم در صنایع و هم برای استفاده در منازل کاربرد دارد. آنچه که در مایع رسوب زدا اهمیت دارد میزان درصدی است که کارخانه های سازنده این نوع محصولات برای خوردگی آنها در نظر می گیرند. در هنگام خرید مایع رسوب زدا برای مصارف خانگی، حتما توجه داشته باشید که درصد خورندگی آنها پایین باشد. زیرا یک سهل انگاری کوچک موجب شده تا خسارات سنگینی به سیستم آب و فاضلاب و لوله ها مربوط به آن وارد شود. از آنجا که اکثر افراد در آپارتمان ها یا برج های بزرگ زندگی می کنند هر گونه بی دقتی می تواند کل ساختمان را درگیر این مسئله بکند.

این تنها مشکل مایع رسوب زدا با درصد خورندگی بالا برای مصرف خانگی نیست. به عنوان مثال اگر این اشتباه تکرار شود، با جمع شدن ضایعات لوله ها باعث بروز عوامل بیماری زا و ایجاد بوی ناخوشایند در هر منطقه از شهر خواهد شد. به همین علت، مقدار درصد خلوص مایع رسوب زدا پر اهمیت می باشد. این مورد برای استفاده از مایع رسوب زدا در صنایع بیش تر به چشم می خورد. چرا که هر بی توجهی، باعث خرابی تجهیزات صنعتی شده و برای تعمیر و بازسازی آنها، نیاز صرف هزینه های بسیاری می باشد.

1039965050051001B

منبع:تهیه شده توسط واحد R&D سلدا