سلدا

تمیز کننده چند منظوره

Article

ویسکوزیته مقوله ایست که خیلی از مصرف کنندگان آن را عامل مقرون به صرفه بودن مایع پاک کننده بهداشتی میدانند و عوام آن را غلظت می نامند. چرا که فکر می کنند هرچه آب یک محصول شوینده کمتر باشد آن محصول غلیظ تر گشته و در نتیجه ویسکوزیته آن بالاتر است و هر چه آب آن محصول بیشتر باشد آن محصول شل تر و یا ویسکوزیته آن کمتر می شود و یا به عبارتی چون شل تر است غلظت آن نیز کمتر است.

به طور کلی بایستی بر این تفکر خط بطلان کشید. چرا که بسیارند محصولاتی که درصد موثر در پاک کنندگی آنها بسیار بالاست و ویسکوزیته خیلی پائینی دارند و چه بسیارند محصولات پاک کننده ائی که درصد مواد موثر در پاک کنندگی آنها پائین است ولی ویسکوزیته بالائی دارند. این طراح فرمولاسیون یک محصول شوینده است که با توجه به تخصص و اهداف خود ویسکوزیته محصول را تعیین می کند.

یکی از آن محصولات مایعات تمیز کننده چند منظوره است که در عمده موارد در بازار با ویسکوزیته پائین عرضه می شود. در صورتی که چه بسا می توانند با افزایش برخی مواد غلظت دهنده, ویسکوزیته آنها را افزایش داد و یا حتی به صورت ژل تولید نمود. ولیکن مسئله بسیار مهم خواص این مایعات تمیز کننده چند منظوره است مثل قدرت نفوذ زیرا از آنجائیکه مستقیما بر روی لکه پاشیده می شوند باید قدرت نفوذ بالائی در لکه ها داشته باشند تا اثر بخشی و سرعت عمل خوبی از خود نشان دهند. مورد دیگر استفاده راحت است زیرا اگر ویسکوزیته بالا باشد جمع و پاک کردن مایع از روی سطح مشکل می گردد. مورد توانائی در ایجاد محصول با تکنولوژی بالاست چراکه ویسکوزیته بالا می تواند محدودیت هایی را نیز ایجاد نماید. عوامل دیگری نیز در طراحی ویسکوزیته پائین یک محصول تمیز کننده چند منظوره موثر است که در اینجا به آنها اشاره نمی نمائیم. ولیکن به طور کلی این ذهنیت که ویسکوزیته بالا مساوی است با قدرت پاک کنندگی و یا اثر بخشی بالا ذهنیتی اشتباه است و هر محصولی بنا به فراخور نوع مصرف و ویژگیهای خود طراحی و تولید و به بازار عرضه می گردد.

به طور مثال مایع تمیز کننده چند منظوره سلدا که با آخرین تکنولوژی روز دنیا طراحی و به بازار عرضه شده است در آن از بیشترین و پیشرفته ترین مواد استفاده شده است ولیکن به دلایل ذکر شده و خیلی دلایل دیگر با ویسکوزیته پائین عرضه شده است. همچنین توجه داشته باشید مایع تمیز کننده چند منظوره سلدا در نوع اسپری نیز موجود است که اگر ویسکوزیته آن بالا بود توانائی پاشش به سطح توسط اسپری به راحتی برای مصرف کننده مقدور نبود.

منبع:تهیه شده توسط واحد R&D سلدا